Who We Are

Board of Directors

Ron-Lameman_web

Ron Lameman

IITC Board President

Affiliation

Beaver Lake Cree Nation, Alberta Canada, Confederacy of Treaty 6 First Nations

Alternate: Counselor Brian Lee, Ermineskin Cree Nation

Hinewirangi_web

Hinewirangi Kohu

Vice President

Affiliation

Maori Nation, Aotearoa (New Zealand); Te Whanua o te Rau Aroha, Maori Women’s Resource Center; Lead Coordinator for Movement Rights delegations to Aotearoa

Alternate: Tui Shortland, Te Kopu, Pacific Indigenous and Local Knowledge Centre of Distinction

tai-pellicier-photo

Tai Pelli

Secretary and Treasurer

Affiliation

Borikén Taíno Nation, Guainía Tribe; United Confederation of Taíno People

Alternate: Roberto Múkaro Agueibaná Borrero

Maria-Celestina-Balan_web

Maria Celestina Balan

Centro de Proyectos para el Desarrollo Integral Indígena (CEPRODI)
Affiliation: Maya Kaqchikel, Guatemala

Alternate: Francisco Cali Tzay
Radley-Davis_web

Radley Davis

Board Member
Affiliation: Pit River Nation, California

Alternate: Mickey Gemmill Jr.
Rodney-Factor_web

Rodney Factor

Board Member
Affiliation: Seminole Nation, Oklahoma; Former Band Chief, Seminole Nation, Seminole Sovereignty Protection Initiative

Alternate: Jacquelynn Warledo
LennyFoster_web

Leonard Foster

Board Member
Affiliation: Dine’ Nation; Native American Prisoners’ Rights Coalition, Arizona

Alternate: Dwayne “Chili” Yazzie, President, Shiprock Chapter, Navajo Nation, traditional Dineh farmers
Bill-Means_web

William A. Means

Board Member
Affiliation: Oglala Lakota Nation, Wicahpi Koyaka Tiospaye, Pine Ridge, South Dakota

Alternate: Open
Faith-Gemmill_web

Faith Gemmill

Board Member
Affiliation: Venetie Tribal Government, Gwich’in Athabascan Nation, Alaska

Alternate: Venetie Tribal Chief Julian Roberts
Lisa-3_250

Lisa Bellanger

Board Member
Affiliation: White Earth Anishnabe Nation, Three Fires Society, Manitoba Canada

Alternate: Rainey Gaywish, Ojibway
Bumpy_web

Pu’uhonoa “Bumpy” Kanahele

Board Member
Affiliation: Hawaiian Nation; Spokesperson and Head of State, Sovereign Nation State of Hawaii

Alternate: Brandon Makaawaawa
saul_web

Saul Vicente Vásquez

Board Member
Affiliation: Zapoteca, Oaxaca México; IITC Board Secretary; Unidad de la Fuerza Indígena y Campesina (UFIC)

Alternate: Rocío Miranda Pérez
Yamilka-Hernandez_web

Yamilka Hernandez

Board Member
Affiliation: Kuna Nation, Panama; Movimiento Juventud, Kuna/Kuna Youth Movement

Alternate: Taina Hedman
Juan-Gregorio-Jaime-Leon_250

Juan Gregorio Jaime Leon

Board Member
Affiliation: Yaqui Traditional Authorities, Rio Yaqui Sonora Mexico/Autoridades Tradicionales Yaquis, Rio Yaqui Sonora Mexico

Alternate: Open
RigobertaMenchu

Rigoberta Menchu Tum

Honorary Board Member, Nobel Laureate

Staff

Employees

Andrea Carmen

Andrea Carmen

IITC Executive Director
Affiliation: Yaqui Nation, Tucson, AZ
Rochelle Diver

Rochelle Diver

UN Environmental Treaties Coordinator
Affiliation: Fond du Lac, Anishnabe Nation, Minnesota
Janeen Antoine

Janeen Antoine

IITC San Francisco Office Manager
Affiliation: Sicangu (Rosebud), Lakota
Armando Alvarez

Armando Alvarez

Fiscal and Administrative Coordinator
Affiliation: Yaqui Nation
Chris Honahnie

Chris Honahnie

Food Sovereignty Program Co-Coordinator
Affiliation: Hopi
Amy Juan

Amy Juan

Arizona Tribal and Community Liaison
Affiliation: Tohono O’odham Nation, Arizona
Morning Star Gali

Morning Star Gali

California Tribal and Community Liaison
Affiliation: Pit River Tribe
Summer Blaze Aubrey

Summer Blaze Aubrey

Staff Human Rights Attorney
Affiliation: Cherokee Nation
Anpo Jensen

Anpo Jensen

Environmental Health Research Specialist
Affiliation: Oglala Lakota
Sewa office (2)

Sewa Carmen

Tucson Office Administrative Assistant
Affiliation: Chickaloon Village Athabascan and Yaqui Nation

Program Consultants

June Lorenzo

June Lorenzo

IITC Legal Counsel
Affiliation: Laguna Pueblo/Dine Nation, New Mexico
Saul Vicente Vasquez

Saul Vicente Vasquez

Food Sovereignty Program Coordinator
Affiliation: Zapoteca, Oaxaca Mexico
Roberto Borrero

Roberto Borrero

Communications Program Coordinator
Affiliation: Taino
Francisco Villegas

Francisco Villegas

Environmental
Affiliation: Yaqui Nation, Vicam Pueblo, Sonora Mexico
Juan Leon Alvarado

Juan Leon Alvarado

Human Rights and Bio-Diversity Consultant
Affiliation: Mayan Quiche
Dionicio Canahui

Dionicio Canahui

Guatemala Office Manager
Affiliation: Mayan Kʼicheʼ
Tushka Hill

Tushka Hill

Oklahoma Tribal and Community Liaison
Affiliation: Apache/Choctaw Nations, Oklahoma
Angel Valencia

Angel Valencia

Environmental Health/Pesticides Program Advisor
Affiliation: Yaqui Nation, Arizona
Jorge Mani Stanley

Jorge Mani Stanley

Food Sovereignty Program Consultant
Affiliation: Kuna Nation, Panama
Nicole Yanes

Nicole Yanes

Food Sovereignty Program Consultant
Affiliation: Opata Nation
Tui Shortland

Tui Shortland

Food Sovereignty Consultant
Affiliation: Maori, Aotearoa (New Zealand)

Staff (Employees)

  1. Andrea Carmen, Yaqui Nation, Tucson, Arizona:  IITC Executive Director
  2. Rochelle Diver, Fond du Lac, Anishnabe Nation, Minnesota:  Environmental Health Program Coordinator
  3. Janeen Antoine, Sicangu (Rosebud), Lakota: IITC San Francisco Office Manager
  4. Armando Alvarez, Yaqui Nation: IITC Tucson Office Manager
  5. Chris Honahnie, Hopi, Food Sovereignty Program Co-Coordinator
  6. Amy Juan, Tohono O’odham Nation, Arizona: Arizona Tribal and Community Liaison
  7. Morning Star Gali, Pit River Tribe: California Community Liaison
  8. Summer Blaze Aubrey, Cherokee Nation:  Staff Human Rights Attorney

Program Consultants

  1. June Lorenzo, Laguna Pueblo/Dine Nation, New Mexico: IITC Legal Counsel
  2. Saul Vicente Vasquez, Zapoteca, Oaxaca Mexico: Food Sovereignty Program Coordinator
  3. Roberto Borrero, Taino: Communications Program Coordinator
  4. Francisco Villegas, Yaqui Nation, Vicam Pueblo, Sonora Mexico: Environmental
  5. Juan Leon Alvarado, Mayan Quiche: Human Rights and Bio-Diversity Consultant
  6. Dionicio Canahui, Mayan Kʼicheʼ: Guatemala Office Manager
  7. Anpo Jensen, Oglala Lakota: Environmental Health Program Consultant
  8. Tushka Hill, Apache/Choctaw Nations, Oklahoma: Oklahoma Tribal and Community Liaison
  9. Angel Valencia, Yaqui Nation, Arizona: Environmental Health/Pesticides Program Advisor
  10. Jorge Mani Stanley, Kuna Nation, Panama: Food Sovereignty Program Consultant
  11. Anaru Fraser, Maori, Aotearoa (New Zealand): Food Sovereignty Program Consultant
  12. Nicole Yanez, Opata Nation: Food Sovereignty Program Consultant
  13. Tui Shortland, Maori, Aotearoa (New Zealand): Food Sovereignty Consultant

Professional Service Consultants (contracted non-representational positions)

  1. Earth Web Technologies/ Intoclicks, Web Page/technical support
  2. Miriam Frank, Development Consultant
  3. Sherri Flying Hawk, California Accountant (Kapalahike Accounting)
  4. Karen Foster and Company: CPA/Auditor, Wasilla Alaska
  5. Michael Solomon/CPA Bookkeeper
  6. Rebecca Knight, James Clark and Daniel Tamayo: Translation/Interpretation  

In Memory

IITC recognizes all those whose strength of spirit and hard work built this organization and advanced the cause we believe in.  We want to especially honor the IITC founders, Board members, staff and representatives who have left this world.  Their words and their examples of struggle, achievement and love for the Peoples will continue to guide and inspire us.

bill-wahpepah
Bill Wahpepah
Sac and Fox/Kickapoo Nations
phillip-deere
Phillip Deere
Muskogee Creek Nation
frank-crow
Frank Fools Crow
Oglala Lakota Nation
mathew-king
Mathew King
Oglala Lakota Nation
russell-means
Russell Means
Oglala Lakota Nation
ingrid-washinawatok
Ingrid Washinawatok
Menominee Nation
kawaipuna-prejean
Kawaipuna Prejean
Nation of Hawaii
ed-burnstick
Ed Burnstick
Paul Nakota Cree Nation
james-main-sr
James Main Sr.
White Clay (Gros Ventre) Nation
mickey-gemmill-sr
Mickey Gemmill Sr.
Pit River/Wintu Nations
greg-zephier
Greg Zephier
Yankton Sioux (Ihanktowan Nakota) Nation
floyd-westerman
Floyd Westerman
Dakota Nation
kee-watchman
Kee Watchman
Diné Nation
Mariano-Ochoa_memory-2
Mariano Ochoa
Yaqui Nation, Torim Pueblo, Rio Yaqui, Mexico
roberta-blackgoat
Roberta Blackgoat
Diné Nation
patricia-bellanger
Patricia Bellanger
Anishinabe Nation
david-myra-sohappy
David and Myra Sohappy
Yakima Nation
jackie-warledo
Jacquelynn 'Jackie' Warledo
Seminole Nation

We thank them… and many more.

“Our word is sacred to us and so are these Treaties. The US government came to us, not the other way around. They asked us to lay down our arms and to live in peace and friendship with them in perpetuity. They said they would respect our traditional land rights in return. We have held up our end of the bargain. When can we expect the same from them?”

~ James Main Sr., IITC Board member – Gros Ventre (White Clay) Nation, Montana

If you have any questions, please let us know.